Malesina :-)
460-.JPG

MALESINA*CZ

268-.JPG

Líbí se Vám tyto stránky?

Ano, líbí (65 | 90%)

Které domácí zvíře je vaše nejoblíbenější?

Kočka (83 | 72%)
Pes (13 | 11%)
Papoušek (3 | 3%)
Křeček (4 | 3%)
Morče (3 | 3%)
Králík (6 | 5%)
Jiné (3 | 3%)

Kolik máte doma koček?

1 (21 | 22%)
2 (45 | 46%)
3 a více (18 | 18%)
Sestavuji aktuální kalendář ...


Základní výbava pro kočku

ZÁCHOD - poraďte se s chovatelem na jaký je kotě zvyklé, pro kotě stačí otevřený záchod (miska s okrajem) o velikosti cca 50x40 cm, ten mu vydrží klidně až do dospělosti. Pokud chcete, můžete mu pořídit nějaký z krytých modelů, kotě tak nerozhazuje stelivo. Je lepší vyndat dvířka, kotě se jich může bát nebo mu můžou skřípnout pacičku či ocásek a zbytečně by ho to mohlo odradit od chození na záchůdek.

STELIVO - kupte kotěti to stejné, které používalo doma! Pokud cítíte nutkání vysvětlit kotěti, že jiný druh steliva je určitě lepší, počkejte až si zvykne v nové domácnosti, dejme tomu po 14 dnech, pořiďte mu záchůdky dva, do jednoho dejte původní, do druhého nové a nechte mu vybrat.
Jsou různé druhy steliva - HRUDKUJÍCÍ (bentonitové - na bázi zeolytického mletého vápence) - kotě se vyčůrá, vytvoří se hrudka, kterou naberete děrovanou lopatkou a vyhodíte. Stelivo, pokud je kvalitní a hroudy se nerozpadají, se jen doplňuje o to, co jste vyhodili a jednou třeba za 2 měsíce vyměníte vše, vymyjete misku a je to. Na stelivu nešetřete - dražší typy podstatně lépe hrudkují a nejsou cítit, je jich menší spotřeba a tím se stávají ekonomičtější. Dobré je např. stelivo Zverlit (nejradši červené voňavé), Biokats Fresh (od Gimpetu - zelené s vůní trávy), Caliopsis.
Další druh je stelivo, které vypadá stejně, ale je NEHRUDKUJÍCÍ. Tam vlastně vybíráte jen bobky a čůrání se vsakuje do steliva, které po určitém čase vyměníte celé. Šetří to práci s vybíráním, ale je dříve či později cítit.
Na stejném principu pracuje i SILIKONOVÉ stelivo - vsakuje moč a záleží na Vás, kdy se Vám bude zdát, že už je potřeba ho celé vyměnit. Silikonové stelivo krásně vypadá, když je nové - použité už tak úžasné není, někteří chovatelé na silikon nedají dopustit, některým (obzvláště při větším počtu koček) se neosvědčil (je brzy cítit a je neekonomický), některé kočky na něj odmítají chodit - "vrže" pod tlapkami.
DŘEVĚNÉ - hrudkující, nejlepší je německý Öko-cats, krásně hrudkuje, voní dřevem a netaháte těžké pytle, bohužel tím, že je lehký se taky dost vynáší ze záchůdku. Dá se splachovat do záchodu, stejně jako stelivo PAPÍROVÉ - na našem trhu asi jen Asan, výborné pro maličká koťata, která ochutnávají kočkolit, lehké, ekologické, papírové válečky se postupně nasákávají močí, záleží na Vás, jak dlouho to vydržíte pozorovat, než je vyměníte…

LOPATIČKA - je děrovaná a na velikosti děr záleží. Čím jemnější písek, tím menší díry a naopak. Ke klasickému kočkolitu (hrudkující, silikon, dřevo) si klidně pořiďte lopatku s co největšími dírami v mřížce na dně, jen pro jemnozrnné písky volte typy s dírami typu tlapiček nebo podlouhlých čar.

ŠKRABADLO - kočka škrabadlo potřebuje. Je to šelma, musí si označit svůj revír, když jí nedáte škrabadlo, vezme zavděk i gaučem, křeslem apod. Z faktu, že škrabadlo je vlastně taková vizitka "tady je to moje" je jasné, že by mělo být někde "na ráně" rozhodně ne zastrčené v koutě za skříní… velmi oblíbená jsou škrabadla rohová - dvě destičky potažené sisalem nebo kobercem připevněné na vnější roh - výška tak, aby kočka akorát dosáhla, když si stoupne a natáhne se. Vždycky škrábou nahoře, účel je vysvětlit ostatním, jak velikánská kočka tu žije. Škrabadlo lze buď koupit většinou spolu s prolézačkou, nebo vyrobit. Velký úspěch slaví třeba noha od stolu omotaná sisalem, roura od koberce s nalepeným zátěžovým kobercem, prkénko s připevněným kobercem atd. Pokud budete kupovat, dejte pozor, aby šplhadlo bylo stabilní, radši větší než menší (nikidy není moc velké) a je fajn, když aspoň jeden sloupek je vyšší (80 - 100 cm), aby nemusely škrabat vleže na 40 cm sloupcích…

PELÍŠEK - jen jí ho kupte… ale připravte se na to, že stejně bude spát, kde se jí zachce… v krabici od bot, koši s prádlem, vaší posteli, na křesle, ve skříni i na ní, na šplhadle, na televizi a občas taky možná v pelíšku. Typ a provedení záleží zcela na vás, kočky mívají rády (někdy) kukaňky nebo boudičky, cítí se tam bezpečně.

MISKY - potřebujete jednu velkou na vodu (denně vodu měnit), jednu na suché krmení a jednu mělkou, raději porcelánovou nebo skleněnou na maso nebo konzervičky- vyberte takovou, která smí do mikrovlnky, když budete ohřívat papání - nikdy nedávat z lednice.

KRMIVO - něco málo by mělo kotě dostat s sebou z domova, aspoň ze začátku krmte stejným druhem, jako mělo doma, postupně pak můžete začít přidávat to, na co ho budete chtít eventuelně převést. Volte vždycky krmivo co nejkvalitnější, vyplatí se to. A pamatujte - největší podíl masa je v mase.

HRAČKY - od této chvíle se váš byt stane domovem mnoha zardoušených plyšových myší, zpod křesel budete lovit míčky všude možně budou zastrkaná péřová mávátka tak, aby na ně kočka nedosáhla a neoškubala je dřív, než přijde jejich čas. Kočky a děti mají mnoho společného, pokud jde o hračky - potřebují jich hodně a střídat je a nikdy nevíte dopředu, co je bude bavit nejvíc. Kvalita a cena hračky nehrají žádnou roli - zmuchlaná kulička papíru může být rozhodně lepší než drahá vibrující myš z pravé kožešiny. Kočky potřebují ke hře parťáka - někdo musí tím mávátkem pohybovat, házet ty kuličky. Jedna vychytávka pro líné - laserové ukazovátko. Za dvacku k mání všude na tržnici a hodiny zábavy pro kočku, lovící světelný bod.

PŘEPRAVKA - v něčem si musíte kočku odnést, budete ji potřebovat i na cestu k veterináři, do auta, na chalupu… nejlépe plastová, stačí velikost 2. Pokud nebudete cestovat často nebo daleko, stačí i model taška - je lehčí a skladnější, ale nehodí se pro delší cesty.
Doufám, že se Vám moje stránky líbí a že se sem znovu vrátíte...

Malesina.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one