Malesina :-)
460-.JPG

MALESINA*CZ

268-.JPG

Líbí se Vám tyto stránky?

Ano, líbí (65 | 90%)

Které domácí zvíře je vaše nejoblíbenější?

Kočka (83 | 72%)
Pes (13 | 11%)
Papoušek (3 | 3%)
Křeček (4 | 3%)
Morče (3 | 3%)
Králík (6 | 5%)
Jiné (3 | 3%)

Kolik máte doma koček?

1 (21 | 22%)
2 (45 | 46%)
3 a více (18 | 18%)
Sestavuji aktuální kalendář ...


Souhrnným názvem zooterapie jsou označovány rehabilitační a psychosociální metody, které využívají pozitivního působení zvířat na člověka. V canisterapii je prostředníkem a prostředkem takového léčebného působení pes, při hipoterapii kůň a u felinoterapie kočka.


KRÁTKÁ HISTORIE FELINOTERAPIE

Felinoterapie staví na podobných principech jako canisterapie, ale zatím u nás nemá tak dlouhou tradici. Přitom jsou kočky v mnoha ohledech nejen stejně vhodné jako psi, ale jsou také pro svou menší velikost v leckterých zařízeních přiměřenější a navíc nemusejí procházet žádnými zvláštními zkouškami. Vybraná zvířata musí mít klidnou, milou a vstřícnou povahu a samozřejmostí musí být jejich stoprocentní zdraví.


KOČKY NEJEN K CHYTÁNÍ MYŠÍ

Odpradávna měly kočky své místo v lidských obydlích kvůli své schopnosti zbavovat člověka hlodavců. Kočky jako osobnosti, které dokážou být kromě své užitečnosti ještě veselé, hravé a přítulné, se zároveň projevují jako silné individuality – někdy se sklonem prosazovat vlastní vůli, ale vždy se schopností vcítění a intuice. Pět kočičích smyslů je dovedeno až k tajemné dokonalosti a jejich obratnost je až neskutečná. To dohromady kolem koček vytvářelo a vytváří jakési mystično. Některé dávné i méně dávné civilizace kočky doslova zbožňovaly, tedy stavěly je na úroveň bohů, bůžků a model, a to nejen pro jejich specifické povahové vlastnosti, ale také pro jejich dokonalý exteriér – tedy pro stejné důvody, pro které je naopak středověké tmářství odsuzovalo a pronásledovalo.


KDY FELINOTERAPIE LÉČÍ

Základem felinoterapie je využití vrozeného daru empatie, intuice a léčivé energie koček. To může dokázat člověku zapomenout na bolest a utrpení, navozovat duševní harmonii a napomáhat najít ztracenou životní rovnováhu, vytvářet nový smysl života, odnímat pocit osamění. I prostá zodpovědnost za blízkého milovaného tvora drží mnohdy nemocné, postižené, staré nebo nešťastné lidi při životě.

Oblast psychická je s oblastí fyzickou velmi úzce spojena. Handicapovaný člověk se může cítit vyhoštěn z lidské společnosti, uzavírat se do sebe, přestávat komunikovat s okolím a navazovat nové sociální kontakty s lidmi. Zvíře však dokáže člověku mnohé nahradit. Přijímá člověka bez předsudků a podmínek, a přitom mu poskytuje dostatek podnětů včetně náhradní citové vazby, stává se jakýmsi prostředníkem mezi člověkem a okolním světem, ale vyžaduje také splnění určitých podmínek ke svému životu - a tedy pro člověka tolik důležitý pocit zodpovědnosti a nezastupitelnosti.


PROČ PRÁVĚ KOČKY

Ke všem kladům zooterapie přistupuje právě u felinoterapie další, neméně důležitý detail: léčebné působení kočky může probíhat i v omezeném prostoru, kočka nevyžaduje pravidelné venčení ani výcvik. To ocení všichni lidé s omezenou hybností – tělesně postižení i senioři. Kočka je pro ně ideálním "terapeutem" a společníkem.

Tam, kde je to možné, stávají se kočky každodenní součástí života postiženého člověka a mohou tak na něho působit soustavně. Lidé žijící ať už dočasně, nebo trvale ve zdravotnických či pečovatelských zařízeních jsou spíše odkázáni na docházení dobrovolníků, kteří své kočky k felinoterapii propůjčují. Pokud jde o plemeno kočky, nepanuje mezi odborníky na felinoterapii jednotný názor. Zatímco někteří upřednostňují především z hygienických důvodů krátkosrstá plemena, jiní naopak preferují rasy dlouhosrsté, které přímo vybízejí k pohlazení.
Zejména u dlouhodobě nemocných dětí se stává, že se až v rámci felinoterapie probíhající v nemocnici poprvé v životě dotknou srsti živého zvířete. Například v mateřské školce při brněnské fakultní nemocnici si dětští pacienti mohou s kočkou nejen pohrát a pomazlit se s ní, ale také např. učesat, takže se učí, jaké potřeby zvíře má a jak se o ně třeba někdy v budoucnu doma postarat.
Felinoterapie v domovech pro seniory zas oddělí jednotlivé dny v týdnu, zkrátí dlouhou chvíli, umožní zapomenout na osobní traumata a celkově zklidní organismus. Felinoterapie provozovaná v užším kolektivu povzbuzuje dlouhodobou paměť i komunikaci, když si klienti vybavují své předchozí zkušenosti s domácími zvířaty a dělí se o své vzpomínky s ostatními.
Je to také ideální podpůrná metoda pro léčbu závislostí, neuróz, stresů a neklidu s cílem korigovat problémové chování a mírnit důsledky postižení. Všeobecně známé jsou účinky felinoterapie při snižování krevního tlaku, podpůrná léčba psychických potíží, stresu, pocitů úzkosti a fóbií prostřednictvím bezprostředního kontaktu a doteku.


PŘIROZENÝ LÉČITEL

I když nebude právě vaše kočka zařazena do programu felinoterapie, vždy bude fungovat jako nenucený a bezprostřední léčitel a přítel všech postižených nebo osamělých. Aniž si to člověk uvědomí, bude díky kočce nucen přehodnotit své dosavadní postoje, učit se zodpovědnosti a rozvíjet své schopnosti motorické i ty mentální.Čerpáno z časopisu Planeta zvířat.
Doufám, že se Vám moje stránky líbí a že se sem znovu vrátíte...

Malesina.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one