Malesina :-)
460-.JPG

MALESINA*CZ

268-.JPG

Líbí se Vám tyto stránky?

Ano, líbí (65 | 90%)

Které domácí zvíře je vaše nejoblíbenější?

Kočka (83 | 72%)
Pes (13 | 11%)
Papoušek (3 | 3%)
Křeček (4 | 3%)
Morče (3 | 3%)
Králík (6 | 5%)
Jiné (3 | 3%)

Kolik máte doma koček?

1 (21 | 22%)
2 (45 | 46%)
3 a více (18 | 18%)
Sestavuji aktuální kalendář ...


O BURMILLÁCH (Čerpáno z textu chovné stanice Dee)

Burmilla je kočka jedinečná svým vzhledem i povahou. Její štíhlé, elegantní tělo je pokryto krátkou, hedvábně jemnou stříbrnou srstí, která přímo svádí k pomazlení, ale nejnápadnější jsou na burmille její oči. Velké, živé, zářivě zelené, připomínají dva smaragdy zasazené ve stříbře. Jejich orámování tmavší linkou budí dojem, jako by burmillka používala pro zvýraznění pohledu konturovací tužku. Ale ona nepotřebuje žádné umělé vylepšení – je krásná ve své přirozenosti a je si své elegance dobře vědoma. Ale její povaha je laskavá, takže nikdy nedává najevo nadřazenost nad námi, obyčejnými lidmi. Je to přítelkyně, důvěrnice, mazlíček, holka do nepohody i královna. Je velmi inteligentní, lehce se naučí aportovat, chodit na vodítku nebo provádět veselé kousky – a když ji budete správně motivovat, bude je možná i předvádět. Burmilla je ráda ve společnosti lidí i koček, je nekonfliktní, takže se snese i s plemeny, ke kterým je potřeba vybírat druhy velmi obezřetně. Ve svém genetickém potenciálu má vepsánu zvídavost barem i vstřícnost perských činčil – charakteristické vlastnosti dvou plemen, ze kterých pochází.

PŮVOD

Burmilly jsou jedním z mála plemen, u kterých je původ plemene a jeho vývoj přesně zdokumentován. Zde se nedělo nic náhodně, od počátku drželi otěže v rukou pevně chovatelé ve spolupráci s předními genetiky. Proto se také povedlo burmillám vyhnout se mnoha slepým uličkám, do kterých se dostala jiná plemena, kde byl vývoj ponechán náhodě nebo živelnému rozvoji.
Historie burmill se začala psát v roce 1981, kdy baronka Miranda Bickford-Smith, známá anglická chovatelka barmských koček (chovatelská stanice Astahazy) zamkla jedny z dveří na svém sídle. Na jedné straně zamčených dveří plakala lilová barmská kočka Bambino Lilac Faberge, na straně druhé perský činčilák Jemari Sanquist, který byl mazlíček jejího manžela a měl být příští týden kastrován. Kočičí Romeo a Julie a jejich smutek natolik dojal posluhovačku, která měla na starosti úklid, že zamčené dveře odemkla a dopřála milencům to, po čem oba toužili nejvíce. Z lásky zrozená koťata zdědila postavu a krátkou srst po matce, stříbrnou barvu po otci a byla zjevem i povahou tak okouzlující, že zájemci, kteří se přišli podívat na barmská koťata, zapomněli proč přišli a obdivovali malé stříbrné kříženečky. Rozhodnutí vytvořit nové plemeno na sebe nedalo dlouho čekat a jméno bylo zvoleno složením z obou výchozích plemen BURMese x chinchILLA= BURMILLA. O spolupráci při vytváření chovného plánu byl požádán špičkový odborník na genetiku Dr.Robinson, takže každé křížení se dalo podle předem naplánovaného programu a pod odborným dohledem. Tím se podařilo udržet koeficient inbreedingu v přijatelných mezích i při využití příbuzenské plemenitby a občasné vytvoření a přikřížení nových linií zabránilo inbreedingové depresi.

Burmilly se na svou vítěznou cestu Evropou vydaly společně s dánskou chovatelkou paní Birget Nehammer, která ve spolupráci s Penny Bydlinsky importovala první chovná zvířata z Anglie a řadu let usilovně pracovala na rozvoji plemene. Jí vděčí burmilly za své uznání v rámci FIFe v roce 1995, její kočky a kocouři se objevují u kořenů prakticky všech rodokmenů evropských burmill. Za její neúnavnou práci a vše, co pro burmilly dokázala udělat a obětovat, jí patří vděk a poděkování všech chovatelů. Je to obdivuhodná dáma, a přestože už sama aktivně nechová, její odkaz neseme všichni v sobě dál.
Dnes jsou burmilly oblíbené společenské plemeno kromě Británie především na severu Evropy, mnoho příznivců mají v Austrálii a dostávají se do módy i v Americe, první vlaštovky se objevují i v pobaltských státech bývalého Sovětského Svazu, je to plemeno, které má budoucnost a svá nejlepší léta ještě před sebou.

Pro burmilly je dle FIFe standardu povolené křížení s barmskými kočkami, které se využívá pro rozšíření genpoolu, i když chovatelská praxe ukazuje, že velmi přínosné může být křížení burmill s perskou (či exotickou) kočkou. Vkřižování barem totiž s sebou přináší zhoršení barvy oka, které u barem je v ideálním případě sytě žluté, kdežto u burmill je žádoucí jasně zelené a také se ztrácí kvalita srsti, která se stává příliš přilehlou. V neposlední řadě může dojít k posunu typu a vytvoření „stříbrné barmské kočky“, což je krajně nežádoucí. Také jedinečná povaha burmill může být tímto křížením ohrožena. Holandští chovatelé dosáhli povolení vkřížení perského kocoura do linií burmill a i Češi přinesli svůj díl k rozvoji plemene. Díky progresivitě chovatelské komise Českého svazu chovatelů bylo povoleno experimentální nakřížení kocoura burmilly EC Herbie af Misapotanien a stříbrné exotické kočky Josie Suada a výsledek byl překvapivě zdařilý – stříbrný kocour New Tjechov Dee byl exportován do Holandska, kde se stal velmi úspěšným plemeníkem a mohl uplatnit svůj přínos do chovu u více koček než v Čechách, sem se pak vrátil jeho syn Roemah Koetjing Ozzy Osbourne, kterého lze najít v rodokmenech mnoha českých burmill. Dnes začíná sklízet své první výstavní úspěchy už pátá generace „českých“ burmill z chovatelské stanice Dee,CZ.

NENÍ VŠECHNO STŘÍBRO, CO SE TŘPYTÍ

FIFe rozděluje burmilly do dvou barevných skupin – skupina I pro všechny barvy bez červené a skupina II pro kočky červené/krémové a želvovinové ve všech barevných varietách. Obě skupiny připouštějí varietu shell i shaded, ale vždy ve stříbrné barvě. Některé non-FIFe organizace uznávají ještě barvu zlatou – atraktivní barevnou varietu, která se čas od času objeví u všech plemen, která jsou chována ve stříbrné barvě se stínovanou/závojovou kresbou, jako jsou například perské či britské kočky. Na genetickou podstatu zlaté barvy není úplně jednotný názor, převládá mínění, že jde v podstatě o projev homozygotního stavu alely ii za současného působení všech polygenů pro stínovanou/závojovou kresbu. Zlatě stínované kočky mají vše, čeho se snažíme dosáhnout v chovu koček stříbrně stínovaných – světlou barvu, jasnou a čistou kresbu – jen jim chybí stříbro. V zásadě je zlatě stínovaná kočka vůči stříbrně stínované ve stejném postavení jako je tabby ke stříbrné tabby nebo solid ke smoke. V každém případě ty první jsou homozygotní pro nestříbrnou alelu i a ty druhé mají alespoň jednu dominantní alelu. I zlaté kočky mají teple pískovou až meruňkovou barvu srsti se špičkami zbarvenými podle konkrétní barvy daného zvířete. Brada a břicho jsou výrazně světlejší, bez kresby.
Zlatě zbarvené burmilly připomínají svou barvou divokou pumu, v kombinaci se zářivě zelenýma očima jde o velmi atraktivní barevnou varietu. Zlatá koťata se rodí prakticky ve všech chovech burmill, v současné době se pro burmilly formuje Breeding Council (poradní chovatelský orgán při FIFe) a jedním z jeho budoucích zájmů bude i dosažení uznání zlaté barvy u burmill. Jedinců potřebných pro předvedení na uznávací výstavě je už dostatek, také díky práci českých chovatelů, nyní je třeba upřesnit standard a zorganizovat předvedení. Prakticky všichni oslovení posuzovatelé vyjádřili názor, že uznání zlatých burmill je logickým dalším krokem v rozvoji plemene, takže lze jen doufat, že se ho brzy dočkáme. Poté budou moci tyto krásné malé šelmy soutěžit na výstavách a získávat tituly stejně, jako jejich stříbrné příbuzné.
Standard FIFé - BML:

Celkový dojem: Elegantní kočka cizokrajného typu

Velikost: Střední

Hlava:
Tvar: Jemně zakulacená lebka se středním odstupem mezi ušima, široká v horizontální linii obočí a v čelistech, zužující se do krátkého, tupého klínu.
Nos: Z profilu jemně prohnutý. Špička nosu by měla tvořit jednu linii s bradou. Hrbol na nose je nežádoucí.
Brada: Silná.

Uši:
Tvar: Středně velké až velké, široké v základně, špičky lehce zakulacené.
Umístění: Při pohledu z profilu posazené tak, že se lehce sklánějí dopředu, při pohledu zepředu vnější linie ucha je pokračováním linie tváře. Tento dojem u dospělých kocourů, kteří mají tváře plně vyvinuté, mizí.

Oči:
Tvar: Velké, daleko od sebe a lehce šikmo posazené, lehce zaoblená horní linie oka probíhá v tupém úhlu k nosu, zatímco spodní linie je mnohem výrazněji zaoblená.
Barva: Zářivá, výrazná s tmavým orámováním odpovídajícím barvě srsti. Všechny odstíny zelené, čistě zelené je dávána přednost. Nádech žluté barvy je tolerován u koťat a jedinců mladších než dva roky. U červených, krémových a želvovinových variet je povolena jantarová barva očí.

Tělo:
Velikost: Střední velikost a délka.
Stavba: Zakulacená hruď střední šířky, rovný hřbet.

Končetiny: Štíhlejší, s dobře vyvinutými kostmi, zadní nohy nepatrně vyšší než přední.
Tlapky: Oválné, pěkně tvarované.

Ocas:
Středně dlouhý až dlouhý, středně silný v nasazení, nepatrně se zužující do zakulacené špičky.

Srst:
Struktura: Krátká, hustá s hedvábnou texturou, hladce položená k tělu, s bohatou podsadou, která srst trošku nadzvedává.
Barva: Čistá stříbřitě bílá základní barva, stínovaná nebo závojová, s tipingem v uznaných varietách.


Chyby:
Hlava: Slabá brada.
Oči: Nekorektní barva u dospělých jedinců.
Tělo: Příliš těžké a krátké (cobby), nebo příliš orientální.
Ocas: Příliš dlouhý nebo huňatý.


Bodová škála:

Celkový počet bodů 100
Hlava: tvar, nos, brada 20
Uši: umístění a tvar 10
Oči: velikost, umístění, tvar a barva 20
Tělo: tvar kostra, končetiny a tlapky, tvar a délka ocasu 25
Srst: délka, textura 10
rovnoměrnost tipingu 10
Kondice: 5


Barvy srsti: stříbřitá stínovaná nebo stříbřitá závojová; někdy se geneticky projeví přítomnost barmské depigmentace cbcb.

Burmilla se podle zbarvení dělí do dvou skupin. V každé skupině může být udělen certifikát.

Skupina I .- bez oranžové:

černá nebo hnědá/modrá/čokoládová stříbřitá stínovaná/závojová - BML n/a/b s 11/12

lilová/skořicová/plavá stříbřitá stínovaná/závojová - BML c/o/p s 11/12

Skupina II. - s oranžovou:

červená/krémová stříbřitá stínovaná/závojová - BML d/e s 11/12

černě/modře/čokoládově/lilově/skořicově/plavě želvovinová stříbřitá stínovaná/závojová - BML f/g/h/j/q/r s 11/12
Doufám, že se Vám moje stránky líbí a že se sem znovu vrátíte...

Malesina.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one