Malesina :-)
460-.JPG

MALESINA*CZ

268-.JPG

Líbí se Vám tyto stránky?

Ano, líbí (65 | 90%)

Které domácí zvíře je vaše nejoblíbenější?

Kočka (83 | 72%)
Pes (13 | 11%)
Papoušek (3 | 3%)
Křeček (4 | 3%)
Morče (3 | 3%)
Králík (6 | 5%)
Jiné (3 | 3%)

Kolik máte doma koček?

1 (21 | 22%)
2 (45 | 46%)
3 a více (18 | 18%)
Sestavuji aktuální kalendář ...


Omezení plodnosti koček

Koťata jsou radost, ale...
... i jednou to stačí. Dokonce i u chovných koček musí člověk čas od času zasáhnout a všemožně zabránit jejímu oplodnění. Časté porody kočku vysilují, snižují kvalitu koťat a snižují v okolí poptávku po kočičkách.

Kočka v říji má specifické projevy, které mohou ve svých důsledcích oslabovat i rodinu chovatele. Kočky jsou hlučné, a to zejména v noci, a vlivem hormonálních změn mají dočasně nevypočitatelné jednání. I pro kočku samotnou musí být ulehčení, když se chovatel rozhodne, že se bez koťat obejde.
Dospělí kocouři se zatím potulují po okolí a číhají na svou příležitost. Matka je jistá, otcovství nejisté, a tak si chovatel řekne, proč ne - ať si kocour užije. Jenže na svých toulkách může dojít k úhoně, a i když se náhodou zdržuje ve svém teritoriu, pak jen proto, aby si ho důkladně a opakovaně značkoval.

Dvojí řešení

U koček má chovatel na výběr: buď dočasné omezení plodnosti a omezení říje, nebo trvalý a nevratný zákrok, kastraci. Ta ostatně bývá řešením i pro kocoury.
Kočky mohou zabřeznout už v šesti měsících věku, takže není záhodno zákrok oddalovat. Může mít až tři vrhy za rok, každý po pěti až šesti koťatech. To, že by kočka měla mít před kastrací po koťatech, je ničím neodůvodněná pověra. Pokud se pro koťata přesto chovatel rozhodne, měl by pečlivě uvážit, zda bude mít pro všechna předpokládaná koťátka umístění. Pokud s operací váhá kvůli finančním nákladům, měl by si spočítat, že i sama výživa kojící kočky a přikrmování koťat může stát více prostředků, než vlastní operace.
Oddálit říji lze pomocí tabletek nebo injekcí. Je to však krátkodobé řešení, které se nedoporučuje používat delší dobu kvůli možným zdravotním potížím, spojeným s každou aplikací.
Definitivním řešením bývá kastrace, operativní odstranění zárodečných žláz. Zásah může být u obou pohlaví proveden v jakémkoli věku. Nejvhodnější je doba před pubertou, přibližně ve věku sedmi až devíti měsíců.
Kastrace u koček (ovariohysterektomie) je zákrok, při němž jsou chirurgicky odstraněny vaječníky, vejcovody a děloha. Zákrok se provádí v narkóze a kočka se po něm zotavuje několik dní. Výzkumy ukazují, že kastrace je zároveň spolehlivou ochranou proti nemocem pohlavních orgánů a výrazně zmenšuje riziko výskytu rakoviny mléčné žlázy.
Kastrace u kocourů (orchiektomie) je podstatně jednodušší zákrok než u koček. Odstraní se při něm varlata, nadvarlata a část chámovodu. Provádí se nejlépe až po dosažení pohlavní dospělosti, ve věku kolem jednoho roku. Předčasná kastrace by mohla vést v důsledku nedokonalého vyvinutí močové trubice ke tvorbě močových kamenů.
Kastrace někdy bývá zaměňována se sterilizací. Zatímco při kastraci jsou zárodečné orgány odstraněny, při sterilizaci zůstávají varlata nebo vaječníky a děloha v těle a přeruší se pouze chámovody nebo vejcovody. Zvíře se pak sice nemůže rozmnožovat, ale je i nadále pohlavně aktivní se všemi důsledky, zatímco při kastraci zmizí i nežádoucí chování.

Pro a proti

Kastrace není příčinou tloustnutí koček. K tomu vede jen a pouze nadbytečné krmení. Vykastrované kočky neztratí schopnost chytat myši. Drží se blízko domova, tam se cítí v bezpečí. Jsou také přítulnější. Nevykastrovaný kocour si značkuje své území silně páchnoucí močí. Je to vrozený pud, bude to dělat jak v domě, tak i venku na zahradě. Často zmizí na celé dny, někdy i týdny, a vrací se poraněný, někdy s opravdu těžkými zraněními. Také většina koček, které skončí pod koly aut, jsou nevykastrovaní kocouři. Po kastraci kocour neznačkuje, nepociťuje pudovou frustraci, bývá přítulnější a dožívá se delšího věku.
Kastrovaní kocouři se chovají teritoriálně jako kočky.
Pohlavně aktivní kočky si na svých toulkách mohou navíc přinést některou z těžkých nákaz. Ohrožuje je zejména Feline immuunodeficiency virus (FIV), který se označuje jako kočičí AIDS, a leukemie koček. Tyto nákazy jsou přenášeny slinami. Když se kočky perou, možnost přenosu nákazy je větší. Vykastrované kočky se tolik netoulají, nebrání svá území a neperou se s ostatními kočkami. Proto pravděpodobnost poranění a přenosu infekce slinami je minimální. Při kastraci se chovatel nemusí obávat zdravotních komplikací, je bezpečná.
Nevýhodou kastrace je, že je to zákrok vedený proti přirozenému pudu rozmnožovat se. Případné tloustnutí bývá důsledkem změny v chování a v povaze.

Čerpáno z časopisu Planeta zvířat.
Doufám, že se Vám moje stránky líbí a že se sem znovu vrátíte...

Malesina.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one