Malesina :-)
460-.JPG

MALESINA*CZ

268-.JPG

Líbí se Vám tyto stránky?

Ano, líbí (65 | 90%)

Které domácí zvíře je vaše nejoblíbenější?

Kočka (83 | 72%)
Pes (13 | 11%)
Papoušek (3 | 3%)
Křeček (4 | 3%)
Morče (3 | 3%)
Králík (6 | 5%)
Jiné (3 | 3%)

Kolik máte doma koček?

1 (21 | 22%)
2 (45 | 46%)
3 a více (18 | 18%)
Sestavuji aktuální kalendář ...


Typicky zabijácký. Má mohutné, dlouhé špičáky, které slouží k usmrcování kořisti. Pro kočku, která žije volně v přírodě, je chrup životně důležitý.

Zuby jsou zasazeny v zubních lůžkách a upevněny ozubicí (parodontem). Chrup dospělé kočky tvoří 30 zubů, které se dělí na řezáky (dentes incisivi), špičáky (d. canini), zuby třenové (d. praemolares) a stoličky (d. molares). V jedné polovině čelisti má kočka tři řezáky, jeden špičák, tři zuby třenové v horní a dva v dolní čelisti a jednu stoličku.

Koťata mají dočasný (mléčný) chrup, který se prořezává mezi 15. a 30. dnem jejich života. Ten se skládá z 26 zubů (chybějí stoličky). Mezi 5. a 7. měsícem probíhá výměna mléčného chrupu za stálý, koťata mají v tomto období bolestivé, zduřelé dásně a špatně žerou. Proto jim dočasně potravu meleme nebo alespoň krájíme na malé kousky. Je dobrým zvykem proces výměny dobře sledovat, protože někdy některý mléčný zub včas nevypadne a zub, který roste pod ním, by vyrostl křivě. V případě pochybností zajdeme k veterináři.

Při posuzování koček z hlediska chovu dbáme na to, aby byl chrup kompletní a aby bylo vzájemné postavení zubů i čelistí standardní. Chudozubost (stav, kdy jeden nebo několik zubů chybí) je sice u koček vzácnější než u psů, zato s různými čelistními anomáliemi se veterináři setkávají poměrně často. Je to např. klešťový skus, při kterém se na sebe řezáky přikládají řezacími hranami, předkus, kdy jsou dolní řezáky předsunuty před horní, a podkus, kdy je tomu přesně naopak. K podobným vadám mají nejvíce sklony plemena se zkrácenou obličejovou partií, tedy perské kočky. U nich je tolerován předkus do dvou milimetrů. Při větším předkusu už je narušena harmonie hlavy a také zuby zasahují do měkkých částí tlamy, kočky mají potíže s jídlem a nemohou zavřít tlamu. Takovým zvířatům se musejí zbrousit nebo vytrhnout vychýlené zuby, aby netrpěla trvalou bolestí, a rozhodně musejí být vyřazena z chovu.

Chrupu koček musíme věnovat pravidelnou pozornost, i když už jsou podobné vady vyloučeny. Necháváme jim včas odstraňovat zubní kámen a krmíme je tuhou stravou, abychom vznik zubního kamene omezili.

DENTÁLNÍ ONEMOCNĚNÍ

Možná více než lidé si potřebují zvířata udržet zdravé zuby a dásně po celý život. Podle posledních výzkumů má už ve věku dvou let 80 procent psů a 70 procent koček první příznaky dentálního onemocnění. Hlavně divoce a polodivoce žijící kočky jsou odkázány na to, co vlastními silami uloví.
Dentální problémy začínají tvorbou plaku, přilnavé vrstvy, která se postupně na zubech ukládá. Není-li odstraňován, postupným ukládáním minerálů se mění ve tvrdý zubní kámen. Většina koček trpí sklonem k usazování zubního kamene. Nejčastěji je to patrné u starých koček, kterým zubní kámen způsobuje bolestivé záněty dásní, paradentózu a viklavost až ztrátu zubů. Takové kočky špatně žerou, dásně jim krvácejí a je jim cítit z tlamy. Odstranění zubního kamene není vždy jednoduché, musí je provádět veterinář a to zpravidla v celkové narkóze.

DIAGNÓZA

Odborně vyšetřit a posoudit kočce chrup může jen profesionál. Veterinář posoudí stav zubů a zvolí pro kočku tu nejvhodnější terapii.
V nejlehčích případech doporučí domácí čistění zubů, které odstraní plak, zamezí tak tvorbě zubního kamene i nežádoucího zbarvení zubů. V těžších případech provede jednorázové čištění sám, zpravidla v celkové anestézii zvířete. Ve vážných případech se rozhodne pro vytržení poškozeného zubu.

PREVENCE

Po kterékoliv z uvedených terapií je nutné udržovat dosažený stav pravidelným čištěním zubů. Veterinář doporučí zubní pastu a kartáček, které jsou přizpůsobeny zvířecímu chrupu, a ukáže správnou techniku čištění. Méně účinná je metoda, kdy zuby kočkám čistíme prstem obaleným hrubým plátnem nebo mulem. Na látku můžeme kápnout citrón, který dobře působí na překrvené dásně. Zuby se čistí při stisknutých zubech, protože kámen se usazuje na vnějších ploškách zubů, kam ústí slinné žlázy.
Nejmodernější formou péče o zvířata s dentálním onemocněním jsou speciální druhy granulované výživy. Ta je účinná jednak svým speciálním složením živin a doplňků, které podporují zdraví zubů, také tvarem a velikostí granulí: k jejich rozmělnění nedochází hned po skousnutí, ale až po proniknutí zubu do granule, čímž je stírán ze zubu nános plaku a zbytky potravy. To omezuje zápach z dutiny ústní a působí i jako prevence proti vypadávání zubů. Krmivo bývá navíc i mimořádně chutné. Pokud je některá kočka tak navyklá na své stávající krmení, je třeba přivykat ji na nové stravování postupně, s přimícháváním menšího množství do starého krmení.
Chovatel tedy může tvorbě zubního kamene předcházet, pokud nebude kočku krmit mletou stravou, občas jí dá měkké kosti k okusování nebo speciální stravu a bude jí čistit zuby kterýmkoliv z uvedených způsobů. Čištěním zubů však lze odstranit jen měkký zubní povlak. Je tedy nutné začít s hygienou ústní dutiny kočky ještě před vytvořením zubního kamene nebo po jeho odstranění.

FAKTORY VZNIKU DENTÁLNÍCH ONEMOCNĚNÍ

Některá plemena jsou pro vznik zubních onemocnění náchylná méně, jiná více. Tak například kočka habešská nebo somálská má větší sklony ke vzniku tohoto typu onemocnění než jiné kočky. Hlavně u malých plemen jsou zuby v tlamě stísněné, nebo se překrývají, což může vyvolat dentální onemocnění.
Také nevhodná strava se dokáže podepsat na stavu zubů kočky. Ne všichni výrobci dbají na kvalitu, a tak pokud je kočka trvale krmena granulemi, které se po rozmělnění stanou lepkavými a snadno ulpívají na povrchu zubů, vytvářejí se ty nejlepší předpoklady pro hromadění plaku – a tím i pro navazující obtíže.
Posledním faktorem je špatná hygiena dutiny ústní. Bez preventivního čištění zubů a preventivní péče vůbec se plak a zubní kámen nahromadí, způsobí zánět dásní a periodentální onemocnění.

ROZPOZNÁNÍ PŘÍZNAKŮ

1. Zápach z dutiny ústní
2. Tvorba žlutohnědého zubního kamene
3. Zarudlé nebo krvácející dásně
4. Bolestivost dutiny ústní při žvýkání a příjmu potravy
5. Změna ve stravovacích návycích
6. Apatie
7. Nadměrné slinění
8. Vypadávání zubů

Čerpáno z časopisu Planeta zvířat.
Doufám, že se Vám moje stránky líbí a že se sem znovu vrátíte...

Malesina.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one