Malesina :-)
460-.JPG

MALESINA*CZ

268-.JPG

Líbí se Vám tyto stránky?

Ano, líbí (65 | 90%)

Které domácí zvíře je vaše nejoblíbenější?

Kočka (83 | 72%)
Pes (13 | 11%)
Papoušek (3 | 3%)
Křeček (4 | 3%)
Morče (3 | 3%)
Králík (6 | 5%)
Jiné (3 | 3%)

Kolik máte doma koček?

1 (21 | 22%)
2 (45 | 46%)
3 a více (18 | 18%)
Sestavuji aktuální kalendář ...


Kočky individualistky

Není pravidlem, že by kočičí říje probíhala jen a pouze na jaře. Co kus, to originál, hlavně u koček doma chovaných – a tak je individuální, kdy, jak dlouho, jak často – a s kým. Pro kočky žijící ve volné přírodě je ovšem stejně jako pro jiná divoká zvířata výhodnější vrhnout mláďata na jaře, v období relativního dostatku potravy a příznivého počasí, a do zimy je odchovat takzvaně z nejhoršího. Májová koťata tak byla počata už v únoru – i když ten letošní únor byl taky jako v máji. Mrouskání může vyvolat teplé počasí, nekastrovaný mlsný kocour v okolí nebo prostě něco mezi nebem a zemí.
Projevy koček v říji jsou – slušně řečeno – poměrně patrné. Chovateli-začátečníkovi je zpočátku příjemné, když má jeho kočka permanentně přítulnou náladu. I pouhých několik hodin prvního mrouskání však stačí k tomu, aby svůj názor změnil, a po několika dnech a hlavně nocích strávených v bytě s říjící kočkou je schopen i zapřisáhlý odpůrce psů vyměnit kočku za teriéra. A to prosím může kočičí říje trvat i čtrnáct dní... a po pár dnech klidu může začít nanovo. Slušná kočka je v říji dva až čtyři dny ve čtrnáctidenních intervalech, ale můžete mít štěstí a pořídíte si kočku s půlroční periodou. Ovšem některá orientální plemena jsou v říji permanentně.

Když je kočka dospělá...

... oslaví to první říjí. Štíhlá plemena dospívají rychleji a tak mladé siamky nebo orientálky začínají už kolem osmého měsíce. Všechny bez rozdílu si to užijí nejpozději do roka a do dne od narození. Během říje jsou kočky přítulnější než obvykle, jsou neklidné, schovávají se nebo naopak vyžadují zvýšenou pozornost, při hlazení prohýbají hřbet kolmo vzhůru (nastavují), často hrabou zadníma nohama a hlavně - hlasitě se projevují. Do jejich hlasového rejstříku patří zejména hlasité a dlouhotrvající mňoukání, připomínající dětský pláč. A celou dobu říje číhají, kudy utéct. Neděste se, nedělají to pořád. Mezi jednotlivými návaly hodně spí a předstírají, že se vlastně nic neděje.

Mám rád svou kočku, ale...!

Svět je zaplaven neušlechtilými kočkami, které se hladové a nemocné toulají městy. Útulky jsou jich plné a nabídka je větší než poptávka. Pokud někdo předem ví, že pro případná koťata nebude mít odbytiště, měl by se postarat o to, aby říje jeho kočky vyzněly naplano a do ztracena. Pokud má dotyčný pochybnosti o humánnosti zabránění početí, nechť se pokusí vcítit do role nechtěného kotěte.
Nemusí se hned brousit nože. I pro kočky tu je hormonální antikoncepce – to kdyby v budoucnu skutečně chtěl někdo nepoučitelný koťata právě od vaší kočky. Kočka s antikoncepcí se nemrouská. Tabletky nebo injekce dočasně odsunou problém říje, ale doporučují se jen pro krátkodobé užívání, např. před výstavou nebo před cestováním. Nehodí se jako dlouhodobé řešení, které může být pro kočku rizikem. Říje může navždy zmizet nebo se oddálí zrovna v termínu, kdy jste si plácli s výstavním kocourem, zvyšuje se možnost zánětu dělohy nebo utlumení až zástava tvorby červených krvinek v kostní dřeni.
Pokud jste si už jeden dva vrhy vlastních koťat dopřáli, možná, že zauvažujete o kastraci kočky. Ovšem pozor – až se definitivně rozhodnete, ujistěte se, jaký zákrok vlastně vaši kočku čeká: pokud veterinář odebere jen vaječníky, kočka bude sice neplodná, ale smutný fakt mrouskání neodstraníte. Proto když už, tak už! Stejně už bude kočka v narkóze s otevřeným břichem, tak ať si veterinář nechá i dělohu s vejcovody. Získáte tím klidnou a poslušnou kočku, která nebude obtěžovat rodinu a široké okolí sváděním kocourů, hlasitými skřeky ve tři ráno, falešnou ani nefalšovanou březostí, útěky a dokonce ani typickými samičími chorobami.
Doufám, že se Vám moje stránky líbí a že se sem znovu vrátíte...

Malesina.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one