Malesina :-)
460-.JPG

MALESINA*CZ

268-.JPG

Líbí se Vám tyto stránky?

Ano, líbí (65 | 90%)

Které domácí zvíře je vaše nejoblíbenější?

Kočka (83 | 72%)
Pes (13 | 11%)
Papoušek (3 | 3%)
Křeček (4 | 3%)
Morče (3 | 3%)
Králík (6 | 5%)
Jiné (3 | 3%)

Kolik máte doma koček?

1 (21 | 22%)
2 (45 | 46%)
3 a více (18 | 18%)
Sestavuji aktuální kalendář ...


NEMAJÍ SE RÁDY

Při každodenní péči o svou srst kočka spolyká množství chlupů. Při olizování se jemné chlupy zachytí na hrubém jazyku a rychle se dostanou do trávicí soustavy. Tam se chlupy slepí v pevné chomáče, které (v ideálním případě) kočka vyzvrací. Pokud tomu tak není, hrozí nebezpečí, že se chuchvalce budou neustále zvětšovat, vyvolávat chronické zdravotní poruchy a může dojít i k úhynu zvířete.

Kočky dobře vědí, jak si od těchto potíží pomoci. Pokud žijí venku, požírají trávu jako prostředek k vyvolání dávení. Kočka žijící v bytě si v případě potřeby hledá náhradu mezi pokojovými rostlinami, což se jí může stát osudným.

Před příchodem kočky do domácnosti je třeba se zbavit všech nebezpečných a jedovatých rostlin. Mezi rostliny nebezpečné svým jedem patří např. difenbachie a filodendron, které obsahují jehličkovité krystalky jedovaté kyseliny. Pokud by si kočka do části rostliny kousla, bude mít popálenou tlamu, jazyk i hrdlo. Zasažená oblast svědí, zarudne a otéká. Také užovník způsobuje obdobné příznaky a pokud jazyk oteče natolik, že blokuje vstup do hrtanu, může se zvíře zadusit. Otrava hortenzií vyvolává žaludeční křeče, gastrointestinální potíže, krev ve stolici a srdeční, plicní nebo ledvinový kolaps.

Po požití břečťanu vzniká zanícení hrdla, a pokud kočka kousek rostliny spolkne, dochází k zánětu žaludku. Mezi (i) pro kočky jedovaté rostliny dále patří africká kopřiva, agave i aloe, asparagus, azalka, brambořík, kapradí, orchideje, vánoční hvězda i vánoční kaktus, oleandr, pelargonie, trnová koruna a další pokojové květiny, které má doma skoro každý. Další nebezpečí číhá na zahrádce v podobě břečťanu, cesmíny, jalovce, kosatců, psího vína, ptačího zobu, tisu, rododendronu nebo túje. Rostliny mohou být kočkám nebezpečné také svými trny, což kromě některých výše jmenovaných platí zejména o kaktusech.

KOČKA JAKO BÝLOŽRAVEC?

Některé rostliny v bytě padnou za oběť kočičím hrám, ale ty, které se kočky snaží samy si naordinovat jako prostředek vhodný pro vyvolání dávení, spíše uchráníme, když místo nich zakoupíme rostliny neškodné a přímo pro ten účel určené.
Protože některé kočky se nespokojí s okusováním rostlin, ale vyhrabávají je z květináčů i s mokrou hlínou, jejich majitelé dávají naklíčit pšenici na vlhkou buničitou vatu. Svůj účel pak naklíčené obilí splní bez větších škod na majetku.
Pod názvem "kočičí tráva" se většinou prodává některý z mnoha druhů šáchoru, např.Cyperus zumula. Je třeba jej pěstovat na místě s dostatkem světla, ale ne na přímém slunci, a poskytnout mu dostatečné množství vody. Má rád teplotu 20 °C a vlhký vzduch. Některé větší druhy dorůstají až 150 cm a konce listů se rozevírají do typického vějíře. Pěstovat lze i šantu kočičí (Nepeta cataria) z čeledi hluchavkovitých, což je vytrvalá, 30 až 100 cm vysoká bylina. Rovněž se z ní vyrábějí výtažky stejně jako z kozlíku lékařského (Valeriana officinalis). Kočky tyto rostliny s oblibou vyhledávají a požírají. Pomocí extraktů ze šanty i z kozlíku lze kočku nenásilně "vychovávat", když je chovatelé aplikují na nové hračky, kočičí záchody nebo sloupky na broušení drápků.
Doufám, že se Vám moje stránky líbí a že se sem znovu vrátíte...

Malesina.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one